Levine Inc., which produces a single product, has prepared the following standar
ID: 2519404 • Letter: L
Question
Levine Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Direct materials (10 pounds at $2.70 per pound) Direct labor (6 hours at $12.00 per hour) During the month of April, the company manufactures 320 units and incurs the following actual costs. Direct materials purchased and used (1,700 pounds) Direct labor (1,940 hours) Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor. Total materials variance Materials price variance $27.00 $72.00 $4,760 $22,892 Materials quantity variance s Total labor variance Labor price variance Labor quantity varianceExplanation / Answer
Total material variance = (320*27-4760) = 3880 Favorable
Material price variance = (2.7*1700-4760) = 170 Unfavorable
Material quantity variance = (320*10-1700)*2.7 = 4050 Favorable
Total labour variance = (320*72-22892) = 148 Favorable
Labour rate variance = (12*1940-22892) = 388 Favorable
Labour quantity variance = (320*6-1940)*12 = 240 Unfavorable
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.