Solano Company has sales of $600,000, cost of goods sold of $420,000, other oper
ID: 2519578 • Letter: S
Question
Solano Company has sales of $600,000, cost of goods sold of $420,000, other operating expenses of $55,000, average invested assets of $1,850,000, and a hurdle rate of 10 percent Required 1. Determine Solano's return on investment (ROI), investment turnover, profit margin, and residual income. (Do not round your intermediate calculations. Enter your ROI and Profit Margin percentage answer to the nearest 2 decimal places, (i.e, 0.1234 should be entered as 12.34%). Round your Investment Turnover answer to 4 decimal places.) Return on Investment Investment Turnover Profit Margin Residual Income (Loss) 2. Several possible changes that Solano could face in the upcoming year follow. Determine each scenario's impact on Solano's ROI and residual income. (Note: Treat each scenario independently.) (Enter your ROI percentage answers to 2 decimal places, (i.e., 0.1234 should be entered as 12.34%.)) a. Company sales and cost of goods sold increase by 40 percent. Return on Investment Residual Income (Loss)Explanation / Answer
Solution 1:
Average invested assets = $1,850,000
Return on investment = Operating income / Average invested assets = $125,000 / $1,850,000 = 6.76%
Investment turnover = Sales / Average invested assets = $600,000 / $1850000 = 0.3243 times
Profit margin = Operating income / Sales = $125,000 / $600,000 = 20.83%
Residual income (loss) = Operating income - minimum requried return = $125,000 - ($1,850,000 *10%)
= $125,000 - $185,000 = ($60,000)
Solution 2a:
If sales and COGS increased by 40%, then new operating income:
Return on investment = $197,000 / $1,850,000 = 10.65%
Residual income = $197,000 - $185,000 = $12,000
Solution 2b:
If operating expenses decreased by $14,500
New operating income = $125,000 + $14,500 = $139,500
ROI = $139,500 / $1,850,000 = 7.54%
Residual income (loss) = $139,500 - $185,000 = ($45,500)
Solution 2c:
If operating expense increased by 20% then
New operating income = $125,000 - $55,000*20% = $114,000
ROI = $114,000 / $1,850,000 = 6.16%
Residual income (loss) = $114,000 - $185,000 = ($71,000)
Solution 2d:
Average invested assets increased by $350,000
New Average invested assets = $1,850,000 + $350,000 = $2,200,000
ROI = $125,000 / $2,200,000 = 5.68%
Residual income (loss) = $125,000 - ($2,200,000*10%) = ($95,000)
Solution 2e:
ROI = $125,000 / $1,850,000 = 6.76%
Residual income (loss) = $125,000 - ($1,850,000 * 16%) = ($171,000)
Computation of Operating income Particulars Amount Sales $600,000.00 Cost of goods sold $420,000.00 Gross Profit $180,000.00 Operating expenses $55,000.00 Operating income $125,000.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.