eBook Decision on Transfer Pricing Materials used by the Truck Division of Armst
ID: 2519585 • Letter: E
Question
eBook Decision on Transfer Pricing Materials used by the Truck Division of Armstrong Motors are currently purchased from outside suppliers at a cost of $273 per unit. However, the same materials are available from the Components Division. The Components Division has unused capacity and can produce the materials needed by the Truck Division at a variable cost of $227 per unit. a. If a transfer price of $248 per unit is established and 40,600 units of materials are transferred, with no reduction in the Components Division's current sales, how much would Armstrong Motors' total income from operations increase? b. How much would the Truck Division's income from operations increase? c. How much would the Components Division's income from operations increase?Explanation / Answer
a. Motors total income from operation increase = [$273 - $227] * 40600 units
= $46 * 40600
= $1867600
b. Truck division income from operation increase = [$273 - $248] * 40600 units
= $1015000
c. Components division income from operation increase = [$248 - $227] * 40600 units
= 852600
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.