Comprehensive The following information for 2016 is available for Marino Company
ID: 2519666 • Letter: C
Question
Comprehensive
The following information for 2016 is available for Marino Company:
The beginning inventory is $95000.
Purchases returns of $6000 were made.
Purchases of $288000 were made on terms of 1/10, n/30. Eighty percent of the discounts were taken.
At December 31, purchases of $16000 were in transit, FOB destination, on terms of 1/10, n/30.
The company made sales of $644000. The gross selling price per unit is twice the net cost of each unit sold.
Sales allowances of $7000 were made.
The company uses the LIFO periodic method and the gross method for purchase discounts.
Required:
Compute the cost of the ending inventory before the physical inventory is taken. Ignore Sales allowances in your computations.
$
Compute the amount of the cost of goods sold that came from the purchases of the period and the amount that came from the beginning inventory.
Cost of sales from purchases $ Cost of sales from beginning inventory Total cost of goods sold $Explanation / Answer
SOLUTION
(A) Schedule for Computation of Ending Inventory
Sales = $644,000
Cost of goods sold = $644,000 / 2 = $322,000
Ending Inventory = Beginning Inventory + Purchases (net) - Cost of Goods Sold
= $95,000 + $279,744 - $322,000
= $52,744
(B) Sales from net purchases of period = $279,744 * 2 = $559,488
Sales from beginning inventory = $644,000 - $559,488 = $84,512
Cost of sales from beginning inventory = $84,512 / 2 = $42,256
Amount ($) Amount ($) Beginning inventory 95,000 Purchases 288,000 Less:Purchases returns (6,000) 282,000 Less: Purchases discounts taken ($282,000*1%*80%) (2,256) Net purchases 279,744Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.