Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

EX 7-9 Weighted average cost flow method under perpetual inventory system ??? Th

ID: 2519864 • Letter: E

Question

EX 7-9 Weighted average cost flow method under perpetual inventory system ??? The following units of a particular item were available for sale during the calendar year Total Cost of Merchandise Sold $154,400 Jan. 1 Inventory Apr. 19 Sale June 30 Purchase Sept. 2 Sale Nov. 15 Purchase 4,000 units at $20 2,500 units 6,000 units at $24 4,500 units 1,000 units at $25 The firm uses the weighted average cost method with a perpetual inventory system. Determine the cost of merchandise sold for each sale and the inventory balance after each sale. Present the data in the form illustrated in Exhibit 5 EX 7-10 Perpetual inventory using FIFO Assume that the business in Exercise 7-9 maintains a perpetual inventory system. Deter- mine the cost of merchandise sold for each sale and the inventory balance after each sale, assuming the first-in, first-out method. Present the data in the form illustrated in Exhibit 3. OBJ.3 Total Cost of Merchandise Sold, $152,000

Explanation / Answer

Calculation of cost of merchandise sold under FIFO (Amounts in $)

1,500 units@$20 = $30,000

6,000 units@$24 = $144,000

1,500 units@$20 = $30,000

6,000 units@$24 = $144,000

1,500 units@$20 = $30,000

(4,500 units - 1,500 units)@$24 = $72,000

3,000 units@$24 = $72,000

1,000 units@$25 = $25,000

Ending inventory Balance = $72,000+$25,000 = $97,000

Cost of Merchandise Sold = $152,000

Date Opening Balance (A) Purchase (B) Cost of merchandise sold (C) Closing Balance (A+B-C) Jan. 1 4,000 units @$20 = $80,000 - - 4,000 units @$20 = $80,000 Apr. 19 4,000 units @$20 = $80,000 - 2,500 units@$20 = $50,000 1,500 units@$20 = $30,000 June 30 1,500 units@$20 = $30,000 6,000 units@$24 = $144,000 -

1,500 units@$20 = $30,000

6,000 units@$24 = $144,000

Sept. 2

1,500 units@$20 = $30,000

6,000 units@$24 = $144,000

-

1,500 units@$20 = $30,000

(4,500 units - 1,500 units)@$24 = $72,000

(6,000 - 3,000)@$24 = $72,000 Nov. 15 3,000 units@$24 = $72,000 1,000 units@$25 = $25,000 -

3,000 units@$24 = $72,000

1,000 units@$25 = $25,000

Total $169,000 $152,000