A firm\'s current products have sales of $100,000 and an average contribution ma
ID: 2520345 • Letter: A
Question
A firm's current products have sales of $100,000 and an average contribution margin ratio of 40%. If the firm add a new product with sales of $40,000 and variable costs of $20,000, the firm's new average contribution margin ration will be:
A: 37.8%.
B: 48.7%.
C: 45.0%.
D: 42.9%.
A firm's current products have sales of $100,000 and an average contribution margin ratio of 40%. If the firm add a new product with sales of $40,000 and variable costs of $20,000, the firm's new average contribution margin ration will be: o 378%. o 48.7%. 450% o 42.9%Explanation / Answer
contribution margin=Sales-Variable costs
contribution margin ratio=contribution margin/Sales
contribution margin for current product=($100,000*40%)=$40,000
contribution margin for new product=(40000-20000)=$20000
Total contribution margin=(40000+20000)=$60000
Total sales=(100,000+40000)=$140,000
Hence new average contribution margin=(60000/140,000)
which is equal to
=42.9%(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.