Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2520442 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Standard Hours 1.50 Standard Rate $6.00 Standard Cost $9.00 Motor tune-up The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 150 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune ups: Labor rate variance Labor spending variance 1,000 U $ 470 F Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) 1. Actual labor hours hours Actual hourly rate per hour 2.

Explanation / Answer

Labour efficiency variance = 1000+470 = 1470 U

Labour efficiency variance = (Standard hour-actual hour)Standard rate

                             -1470    = (150*1.5*6-6X)

                             -1470     = 1350-6X

6X   = 2820

X(actual hour) = 470 hour

Labour rate variance = (Standard rate-actual rate)actual hour

                     470     = (6*470-470X)

                    470     = 2820-470X

470X = 2350

X(actual hourly rate) = 5 per hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote