3.50 points TB MC Qu. 2-87 Ragtime Company had the following information... Ragt
ID: 2521050 • Letter: 3
Question
3.50 points TB MC Qu. 2-87 Ragtime Company had the following information... Ragtime Company had the following information for the year: Direct materials used Direct labor incurred (4,950 hours) Actual manufacturing overhead incurred $116,700 $155,200 182,760 Ragtime Company used a predetermined overhead rate of $39 per direct labor hour for the year. Assume the only inventory balance is an ending Work in Process Inventory balance of $17,300. What was adjusted cost of goods sold? O $447650 $454,660 $437360 $463.960Explanation / Answer
Calculate adjusted cost of goods sold :
Unadjusted cost of goods sold = 116700+155200+(4950*39)-17300 = 447650
Overapplied overhead = 193050-182760 = 10290
Adjusted cost of goods sold = 447650-10290 = 437360
so answer is c) 437360
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.