Alexis Company recently completed 11,600 units of its single product, consuming
ID: 2521275 • Letter: A
Question
Alexis Company recently completed 11,600 units of its single product, consuming 47,000 labor hours that cost the firm $742,600. According to manufacturing specifications, each unit should have required 4 hours of labor time at $16.20 per hour.
On the basis of this information, determine Alexis's labor rate variance and labor efficiency variance.
Choice A
Choice B
Choice C
Choice D
Choice E
Rate Efficiency A. $ 18,560 F $ 9,480 F B. $ 18,560 F $ 9,480 U C. $ 18,800 F $ 9,720 F D. $ 18,800 F $ 9,720 U E. $ 18,800 U $ 9,720 UExplanation / Answer
The correct answer is :
Choice D
Note :
The labor rate variance = ( Actual Hours * Actual Rate) - ( Actual Hours * STandard Rate)
= $ 742,600 - ( 47,000*$ 16.20)
= $ 742,600 - $ 761,400
= $ 18,800 Favorable
Since the Actuals is less than the standard the Variance is Favorable.
labor efficiency variance. = (Actual Hours * STandard Rate) - ( Standard Hours * STandard Rate)
= [ 47,000 *$ 16.20] - ( 11,600 * 4 * $16.20)
= 761,400 - $751,680
= $ 9,720 U
Since the Actuals is more than the standard the Variance is UnFavorable.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.