Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Anniston Co. planned to produce and sell 40,000 units. At that volume level, var

ID: 2521650 • Letter: A

Question

Anniston Co. planned to produce and sell 40,000 units. At that volume level, variable costs are determined to be $320,000 and fixed costs are $30,000. The planned selling price is $10 per unit. Anniston actually produced and sold 42,000 units.

Using a contribution margin format for each of the two items below. Use the template below for all of these type of problems. You must show how you calculated each number for credit.


(a) Prepare a fixed budget income statement for the planned level of sales and production (Hint: Based on 40,000 units sold). (3 points)

Sales                                                    $

Variable costs                                      $

Contribution margin                            $

Fixed costs                                          $

Operating income                                $


(b) Prepare a flexible budget income statement for the actual level of sales and production (Hint: Based on 42,000 units sold). (3 points)


Sales                                                    $

Variable costs                                      $

Contribution margin                            $

Fixed costs                                          $

Operating income                                $

Explanation / Answer

a. Fixed Budget Income Statement for planned level of sales and production

Explanation :

sales = 40,000 units x $10 = $400,000

Variable cost = $320,000 (given)   

per unit variable cost = $320,000 / 40,000 = $8

Contribution margin = $400,000 - $320,000 = $80,000

Fixed Cost = $30,000 (given)

Operating Income = $80,000 - $30,000 = $50,000

b. Flexible budget income statement for the actual level of sales and production

Explanation :

sales = 42,000 units x $10 = $420,000

Variable cost = 42,000 units x $8 = $336,000

per unit variable cost = $320,000 / 40,000 = $8

Contribution margin = $400,000 - $336,000 = $84,000

Fixed Cost = $30,000 (given)

Operating Income = $84,000 - $30,000 = $54,000

"It would be appreciated if you give your feedback"

Sales $400,000 Less : Variable Cost $320,000 Contribution Margin $80,000 Less : Fixed Cost $30,000 Operating Income $50,000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote