PROBLEM 2 Use the following information to answer questions a, and b. Suppose a
ID: 2522363 • Letter: P
Question
PROBLEM 2 Use the following information to answer questions a, and b. Suppose a company expects $15,000,000 in overhead during the year and expects to use 100,000 machine hours. Product X uses 4,000 machine hours, Product Y uses 2,000 machine hours, and Product Z uses 3,000 machine hours during the month of January, which is the company's first month in business. How much overhead will be applied to each product during January assuming that the company uses machine hours as the cost driver? a. Now, assume that all units that were started in January were finished in January, 60% of the units of Product X were sold during January, 40% of the units of Y were sold during January, and 25% of the units of Product Z were sold during January. How much of the overhead applied will be in inventory and how much will be in cost of goods sold? b.Explanation / Answer
a) Overhead rate : 15000000/100000 = 150 per machine hour
Overhead applied :
Product X = 4000*150 = 600000
Product Y = 2000*150 = 300000
Product Z = 3000*150 = 450000
b) Overhead applied in ending inventory and cost of goods sold :
Ending inventory Cost of goods sold Product X 240000 360000 Product Y 180000 120000 Product Z 337500 112500 Total 757500 592500Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.