QUESTION 4 Mate Boomerang Corporation manufactures and sells plastic boomerangs.
ID: 2522441 • Letter: Q
Question
QUESTION 4 Mate Boomerang Corporation manufactures and sells plastic boomerangs. Expected boomerang sales (in units) for the upcoming months are as follows: July Aug. Sept. Oct. Nov. Dec. 10,000 | 14,00? 18,0001 1 1 ,000| 17,000| 11,000 Budgeted unit sales Mate likes to maintain a finished goods inventory equal to 10% of the next month's estimated sales. Seven ounces of plastic resin are needed to produce every boomerang. Mate likes to have enough plastic resin on hand at the end of the month to cover 32% of the next month's production requirements. How many ounces of plastic resin should Mate plan on purchasing in the month of October? Round your final answer to the nearest integerExplanation / Answer
October production = 11000 + (17000* 10%) - (11000 * 10%)
= 11000 + 1700 - 1100 = 11600 units
November production = 17000 + (11000 * 10%) - (17000 * 10%)
= 17000 + 1100 - 1700 = 16400 units
October production resin needs = 11600 * 7 = 81200 ounces
November production resin needs = 16400 * 7 = 114800 ounces
October resin purchases = 81200 + ( 114800 * 32%) - (81200 * 32%)
= 81200 + 36736 - 25984 = 91952 ounces
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.