Song earns $330,000 taxable income as an interior designer and is taxed at an av
ID: 2522450 • Letter: S
Question
Song earns $330,000 taxable income as an interior designer and is taxed at an average rate of 20 percent (i.e., $66,000 of tax).
a. If Congress increases the income tax rate such that Song’s average tax rate increases from 20 percent to 25 percent, how much more income tax will she pay assuming that the income effect is descriptive? (Round your intermediate calculations and final answer to 2 decimal places.)
b. If the income effect is descriptive, the tax base and the tax collected will increase.
True False
Explanation / Answer
Solution:
Under existing provisions, song has income after tax = $330,000 - $66,000 = $264,000
If the income effect is descriptive and Congress increases tax rates so that Song’s average tax rate is 25 percent, Song will need to earn income so that Song;'s after tax income will be equal to $264,000
After tax income = Pre tax income (1-tax rate)
$264,000 = Pre tax income (1-0.25)
Pre tax income = $264,000 / 0.75 = $352,000
Tax will be paid by song = $352,000*25% = $88,000
Increase in income tax paid = $88,000 - $66,000 = $22,000
Solution b:
Therefore, if the income effect is descriptive, the tax base and the tax collected will increase. The statement holds true.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.