Lancelot Corporation manufactures tennis gear and uses budgeted machine-hours to
ID: 2522467 • Letter: L
Question
Lancelot Corporation manufactures tennis gear and uses budgeted machine-hours to allocate variable manufacturing overhead. The following information relates to the company's manufacturing overhead data:
Budgeted output units 8,000 units
Budgeted machine-hours 24,000 hours
Budgeted variable manufacturing overhead costs for 8,000 units $288,000
Actual output units produced 8,500 units
Actual machine-hours used 23,750 hours
Actual variable manufacturing overhead costs $250,000
What is the flexible-budget amount for variable manufacturing overhead?
Explanation / Answer
Budgeted machine hours per unit = 24,000 / 8,000 = 3
Budgeted machine hours allowed for 8,500 units = 8,500 x 3 = 25,500
Budgeted variable overhead rate per machine hour = $288,000 / 24,000 = $12.00
Flexible-budget amount = 25,500 x $12.00 = $306,000
Flexible-budget variance = $250,000 ? $306,000 = $56,000 Favorable
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.