A family friend has asked your help in analyzing the operations of three anonymo
ID: 2523369 • Letter: A
Question
A family friend has asked your help in analyzing the operations of three anonymous companies operating in the same service sector industry. Supply the missing data in the table below: (Loss amounts should be indicated by a minus sign. Round your percentage answers to nearest whole percent and other amounts to whole dollars.)
Company $720,000 $47,000 $ 450,000 $ 550,000 Sales Net operating income Average operating assets Return on investment (ROI) Minimum required rate of $170,000 $156,000 171% 20 | 90 0 return 151% 13% Percentage Dollar amount $51,000 Residual income 7,000Explanation / Answer
SOLUTION
COMPANY - A
1. Return on investment = Net operating income / Average operating assets
17% = Net operating income / $170,000
Net operating income = $170,000 * 17% = $28,900
2. Minimum required rate of return (Dollar amount)
= Average operating assets * Minimum required rate of return (percentage)
= $170,000 * 15% = $25,500
3. Residual Income = Net operating income - Minimum required rate of return (Dollar amount)
= $28,900 - $25,500 = $3,400
COMPANY - B
1. Return on investment = Net operating income / Average operating assets
20% = $47,000 / Average operating assets
Average operating assets = $47,000 / 20% = $235,000
2. Minimum required rate of return (Dollar amount)
= Average operating assets * Minimum required rate of return (percentage)
$51,000 = $235,000 * Minimum required rate of return (percentage)
Minimum required rate of return (percentage) = $51,000 / $235,000 = 22%
3. Residual Income = Net operating income - Minimum required rate of return (Dollar amount)
= $47,000 - $51,000 = (4,000)
COMPANY - C
1. Minimum required rate of return (Dollar amount)
= Average operating assets * Minimum required rate of return (percentage)
= $156,000 * 13% = $20,280
2. Residual Income = Net operating income - Minimum required rate of return (Dollar amount)
$7,000 = Net operating income - $20,280
Net operating income = $20,280 + $7,000 = $27,280
3. Return on investment = Net operating income / Average operating assets
= $27,280 / $156,000 = 17%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.