Do It! Review 13-3 The condensed financial statements of Ivanhoe Company for the
ID: 2523461 • Letter: D
Question
Do It! Review 13-3
The condensed financial statements of Ivanhoe Company for the years 2016 and 2017 are presented as follows. (Amounts in thousands.)
IVANHOE COMPANY
Balance Sheets
December 31
2017
2016
$330
$360
640
570
530
460
120
160
1,620
1,550
180
180
420
380
530
510
$2,750
$2,620
$1,070
$960
480
450
1,200
1,210
$2,750
$2,620
IVANHOE COMPANY
Income Statements
For the Year Ended December 31
2017
2016
$3,870
$3,530
1,125
1,060
2,400
2,330
25
20
3,550
3,410
320
120
96
36
$ 224
$ 84
Compute the following ratios for 2017 and 2016. (Round current ratio and inventory turnover to 2 decimal places, e.g. 1.83 and all other answers to 1 decimal place, e.g. 1.8 or 12.6%.)
2017
2016
IVANHOE COMPANY
Balance Sheets
December 31
2017
2016
Current assets Cash and cash equivalents$330
$360
Accounts receivable (net)640
570
Inventory530
460
Prepaid expenses120
160
Total current assets1,620
1,550
Investments180
180
Property, plant, and equipment (net)420
380
Intangibles and other assets530
510
Total assets$2,750
$2,620
Current liabilities$1,070
$960
Long-term liabilities480
450
Stockholders’ equity—common1,200
1,210
Total liabilities and stockholders’ equity$2,750
$2,620
Explanation / Answer
Answer to Part a)
Current Ratio = Current Assets / Current Liabilities
Year 2017:
Current Ratio = 1,620 / 1,070
Current Ratio = 1.51:1
Year 2016:
Current Ratio = 1,550 / 960
Current Ratio = 1.61:1
Answer to Part b)
Inventory Turnover Ratio = Cost of Goods Sold / Average Inventory
Year 2017:
Average Inventory = (530 + 460) / 2
Average Inventory = $495
Inventory Turnover Ratio = 1,125 / 495
Inventory Turnover Ratio = 2.27
Year 2016:
Average Inventory = (460 + 430) / 2
Average Inventory = $445
Inventory Turnover Ratio = 1,060 / 445
Inventory Turnover Ratio = 2.38
Answer to Part c)
Profit Margin = Net Income / Sales * 100
Year 2017:
Profit Margin = 224 / 3,870 * 100
Profit Margin = 5.8%
Year 2016:
Profit Margin = 84 / 3,530 * 100
Profit Margin = 2.4%
Answer to Part d)
Return on Assets = Net Income / Average Total Assets * 100
Year 2017:
Average Total Assets = (2,750 + 2,620) / 2
Average Total Assets = $2,685
Return on Assets = 224 / 2,685 * 100
Return on Assets = 8.3%
Year 2016:
Average Total Assets = (2,620 + 2,550) / 2
Average Total Assets = $2,585
Return on Assets = 84 / 2,585 * 100
Return on Assets = 3.2%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.