Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2523674 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Standard Cost $9.30 Standa rd Standard Hours 1.50 Rate $6.20 Motor tune-up The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 230 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune- ups: Labor rate variance 306 F Labor spending variance 717 u Required: . Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) 1. Actual labor hours hours 2. Actual hourly rate per hour

Explanation / Answer

Labour efficiency variance = 306+717 = 1023 U

Labour efficiency variance = (Standard hour-actual hour)Standard rate

-1023 = (230*1.5-X)*6.20

-1023 = 2139-6.20X

6.20X = 3162

X(actual hours) = 510 hour

Labour rate variance = (Standard rate-actual rate)Actual hours

306 = (6.20*510-510X)

510X = 2856

X(actual rate) = 5.6 per hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote