On January 2, 2016, Billson Company purchased land for $480000, from which it is
ID: 2524097 • Letter: O
Question
On January 2, 2016, Billson Company purchased land for $480000, from which it is estimated that 450000 tons of ore could be extracted. It estimates that the present value of the cost necessary to restore the land is $58000, after which it could be sold for $37000.
During 2016, Billson mined 77000 tons and sold 52000 tons. During 2017, Billson mined 107000 tons and sold 102000 tons. At the beginning of 2018, Billson spent an additional $110000, which increased the reserves by 69000 tons. In 2018, Billson mined 152000 tons and sold 166000 tons. Billson uses a FIFO cost flow assumption.
Required:
If required, round your final answers to the nearest dollar and round the depletion rate per ton to the nearest cent.
1. Calculate the depletion included in the income statement and ending inventory for 2016, 2017, and 2018. Round the depletion rate to the nearest cent. If required, round the final answers to the nearest dollar.
2. Complete the natural resources section of the balance sheet on December 31, 2016, 2017, and 2018, assuming that an accumulated depletion account is used. Round the depletion rate per to the nearest cent. If required, round the final answers to the nearest dollar.
3. Assume Whistler's discount rate was 10%. What is the balance in the asset retirement obligation at 2016, 2017, and 2018? If required, round your answers to the nearest dollar.
2016 Depletion deducted from income $ Depletion included in inventory $ 2017 Depletion deducted from income $ Depletion included in inventory $ 2018 Depletion deducted from income $ Depletion included in inventory $Explanation / Answer
Part 1
Unit depletion rate =(480000+58000)-37000 / 450000 =1.11
2016: units sold 52000
Depletion deducted from income = 52000*1.11= 57720
Depletion included in inventory =(77000-52000)*1.11=27750
2017 : units sold 102000
Depletion deducted from income =102000*1.11= 113220
Depletion included in inventory =(25000+107000-102000)*1.11=33300
2018 units sold 166000
New depletion rate =((77000+107000)*1.11)+58000-32000+110000 / (450000-77000-107000+69000)=0.99
Depletion deducted from income =(30000*1.11)+(136000*0.99)= 167940
Depletion included in inventory = (30000+152000-166000)*0.99=15840
Part 2
December 31, 2016
Mineral ore resources = 480000
Less:accumulated depreciation=(77000*1.11)=85470
Which will give you =394530
December 31, 2017
Mineral ore resources = 480000
Less: accumulated depreciation ((107000+77000)*1.11)=204240
Which will give you a 275760
December 31, 2018
Mineral ore resources =480000
Less : accumulated depreciation =((107000+77000)*1.11)+(152000*0.99)=354720
Which will give you = 125280
Part 3
December 31, 2016 (77000+(77000*10%) =84700
December 31, 2017 (84700+(84700*10%)=93170
December 31, 2018 (93170+(93170*10%))=102487
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.