Lihue, Inc., applies fixed overhead at the rate of $3.10 per unit. Budgeted fixe
ID: 2524518 • Letter: L
Question
Lihue, Inc., applies fixed overhead at the rate of $3.10 per unit. Budgeted fixed overhead was $1,093,370. This month 343,200 units were produced, and actual overhead was $1,070,000. Required a. What are the fixed overhead price and production volume variances for Lihue? (Indicate the effect of each variance by selecting "F" for favorable, or "U" for unfavorable. If there is no effect, do not select either option) Fixed overhead price variance Fixed overhead production volume variance b. What was budgeted production for the month? (Do not round intermediate calculations.) Budgeted production unitsExplanation / Answer
a. Actual costs = $1,070,000
Budget = $1,093,370
Applied = $3.10 × 343,200 = $1,063,920
Fixed overhead price variance = $1,070,000 ? $1,093,370 = $23,370 F
Fixed overhead production volume variance = $1,093,370 ? $1,063,920 = $29,450 U
Total fixed overhead variance = $23,370 F ? $29,450 U = $6,080 U
b. Budgeted production is 9,500 units (= $29,450 ÷ $3.10) greater than actual production. (It is morethan actual production, because the production volume variance is unfavorable.) Therefore,budgeted production volume is 352,700 units (= 343,200 + 9,500).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.