Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
ID: 2525070 • Letter: W
Question
Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
This year, the company has a $250,000 investment opportunity with the following cost and revenue characteristics:
The company’s minimum required rate of return is 10%.
1. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what margin will it earn this year?
2. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what turnover will it earn this year?
3. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what ROI will it earn this year?
4. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what residual income will it earn this year?
Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
Explanation / Answer
Calculate following :
Net income = (400000*70%-220000)+500000 = 560000
Sales = 400000+2000000 = 2400000
Average operating assets = 1250000+250000 = 1500000
1. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what margin will it earn this year?
Margin = 560000*100/2400000 = 23.33%
2. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what turnover will it earn this year?
Turnover = 2400000/1500000 = 1.6
3. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what ROI will it earn this year?
ROI = 560000*100/1500000 = 37.33%
4. If the company pursues the investment opportunity and otherwise performs the same as last year, what residual income will it earn this year?
Residual income = 560000-(1500000*10%) = 410000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.