At the commencement of the financial year a business estimated that their overhe
ID: 2526711 • Letter: A
Question
At the commencement of the financial year a business estimated that their overhead would be $720,000 and their direct labour costs would be $1.44 million.
At the end of the financial year the actual data reveals that the overhead was $770,000. Direct labour cost was calculated to be $1.54 million.
The business uses normal costing and applies overhead on the basis of direct labour cost. The cost of goods sold before making adjustments for any overhead variance is $856,000.
Calculate the overhead variance for the year and dispose of the overhead variance by adjusting the costs of goods sold.
Explanation / Answer
Budgeted overheads = $720,000
Actual Overheads = $770,000
Budgeted overheads would be applied and so it results in under absorption of $50,000.
Overhead Variance for the year = $50,000.
This under absorption of overheads will be added to cost of goods sold.
So the Cost of Goods sold after adjustment for overhead variance is $856,000 + $50,000 = $906,000.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.