[The following information applies to the questions displayed below.] Westervill
ID: 2526944 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.] Westerville Company reported the following results from last year's operations: Sales Variable expenses Contribution margin Fixed expenses Net operating income Average operating assets937,500 1,500,000 730,000 770,000 470,000 $300,000 At the beginning of this year, the company has a $362,500 investment opportunity with the following cost and revenue characteristics: 580,000 Sales Contribution margin ratio Fixed expenses 70% of sales 319,000 The company's minimum required rate of return is 10%.Explanation / Answer
2.What Last year’s turnover ?
= sales/average operating assets
= $15,00,000 / $9,37,500
= 1.6
5. What is the turnover related to this year’s investment opportunity?
= sales/average operating assets
= $5,80,000 / $3,62,500
= 1.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.