Machine Co. has identified an investment project with the following cash flows.
ID: 2528214 • Letter: M
Question
Machine Co. has identified an investment project with the following cash flows. If the discount rate is 5 percent, what is the present value of these cash flows? What is the present value at 13 percent? At 18 percent?
YEAR CASH FLOW
1 $585
2 $815
3 $1,630
4 $2,140
(Stephen 120) Stephen, Ross,, Westerfield, Randolph, Jeffrey, Jaffe, Jordan, Bradford. Corporate Finance: Core Principles and Applications, 5th Edition. McGraw-Hill Learning Solutions, 01/2017. VitalBook file. The citation provided is a guideline. Please check each citation for accuracy before use.
Explanation / Answer
Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)
At 5%:
Present value=585/1.05+815/1.05^2+1630/1.05^3+2140/1.05^4
=$4465.01(Approx).
At 13%:
Present value=585/1.13+815/1.13^2+1630/1.13^3+2140/1.13^4
=$3598.14(Approx).
At 18%:
Present value=585/1.18+815/1.18^2+1630/1.18^3+2140/1.18^4
=$3176.94(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.