[The following information applies to the questions displayed below.] Hickory Co
ID: 2528343 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.]
Hickory Company manufactures two products—14,000 units of Product Y and 6,000 units of Product Z. The company uses a plantwide overhead rate based on direct labor-hours. It is considering implementing an activity-based costing (ABC) system that allocates all $684,000 of its manufacturing overhead to four cost pools. The following additional information is available for the company as a whole and for Products Y and Z:
2. Using the plantwide overhead rate, how much manufacturing overhead cost is allocated to Product Y and Product Z?
Activity Cost Pool Activity Measure Estimated Overhead Cost Expected Activity Machining Machine-hours $ 200,000 10,000 MHs Machine setups Number of setups $ 100,000 200 setups Product design Number of products $ 84,000 2 products General factory Direct labor-hours $ 300,000 12,000 DLHsExplanation / Answer
Plantwide overhead rate = 684000/12000 = 57 per labour hour
Product Y = 8000*57 = 456000
Product Z = 4000*57 = 228000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.