The Wilmoths plan to purchase a house but want to determine the after-tax cost o
ID: 2528630 • Letter: T
Question
The Wilmoths plan to purchase a house but want to determine the after-tax cost of financing its purchase. Given their projected taxable income, the Wilmoths are in the 28% Federal income tax bracket and the 8% state income tax bracket (i.e., an aggregate marginal tax bracket of 36%). The total cash outlay during the first year of ownership will be $ $28,000 ($2,800 principal payments, $25,200 qualified residence interest payments). If required, round your interim calculation to nearest dollar. As a result, the annual after-tax cost of financing the purchase of the home will be $
Explanation / Answer
Annual after tax cost of financing the purchase of home = installment – tax saving
Tax saving = 36% of interest amount
= 36% of 25,200
= $9,072
Installment amount = 28,000
Thus annual after tax cost of financing the purchase of home = 28,000 – 9,072
= $18,928
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.