a)$23,506 b) $24,658 c) $19,498 d)$19.320 28) You are considering making an $80,
ID: 2529518 • Letter: A
Question
a)$23,506 b) $24,658 c) $19,498 d)$19.320 28) You are considering making an $80,000 investment in a process improvement project. Revenues are expected to grow from $50,000 in year 1 by $30,000 each year for next four years, ($50,000 first year, $80,000 second year, $110,000 third year, and so forth) while costs are expected to increase from $20,000 in year 1 by $10,000 each year. If there is no salvage value at the end of 5 years, what is the annual equivalent worth of the project assuming a MARR of 11%? a) $45,098 b) $44,200 c) $45,997 d)$43,300Explanation / Answer
Present value of the cash inflow = $50000*Pvif + 80000* PVIF + 110000* PVIF + 140000 * PVIF + 170000 * PVIF
= $383492
present value of cash outflow = 20000* PVIF + 30000 *PVIF + 40000 *PVIF + 50000 *PVIF + 60000* PVIF
= $140150
Initial investment = $80000
NPV = $243342 - $ 80000
=$ 163342
ANNUAL EQUIVALENT WORTH = $163342 / 3.670
= $44200
option B is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.