Brief Exercise G-17 Sandhill Co. issued 8%, 8-year, $2,669,100 par value bonds t
ID: 2529618 • Letter: B
Question
Brief Exercise G-17 Sandhill Co. issued 8%, 8-year, $2,669,100 par value bonds that pay interest semiannually on October 1 and April 1, The bonds are dated April 1, 2017, and are issued on that date. The discount rate of interest for such bonds on April 1, 2017, is 8%. Click here to view the factor table (For calculation purposes, use 5 decimal places as displayed in the factor table provided.) What cash proceeds did Sandhill receive from issuance of the bonds? (Round answer to O decimal places, e.g. 125.) Cash proceeds from issuance of the bonds s Click if you would like to Show Work for this question: Open Show Work LINK TO TEXTExplanation / Answer
SOLUTION
Face value = $2,669,100
Semi-Annual Interest Payments = $2,669,100 * 8% / 2 = $106,764
No. of periods = 8 * 2 = 16
Discount rate to be used = 8% / 2 = 4%
Present value of face value = $2,669,100 * 0.53390 = $1,425,032
Present value of interest payments = $106,764 * 11.65229 = $1,244,045
Cash proceeds from issuance of bonds = $1,425,032 + $1,244,045 = $2,669,077
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.