Al Bundy wants to start a shoe store. It will cost $150,000 to get the business
ID: 2529619 • Letter: A
Question
Al Bundy wants to start a shoe store. It will cost $150,000 to get the business started. Al can borrow the money from a bank at 5.5% interest rate. The estimated net cash flows from the business for the first 6 years are: -$50,000; -$20,000; $100,000; $180,000; $300,000; $360,000. Al will be happy to earn at least 12% so use a 12% discount rate. Answers questions 21-23.
21. The net present value of this business opportunity is:
a. $327,600 c. $387,600
b. $487,600 d. None
22. The internal rate of return of this business opportunity is:
a. 33.32% c. 19.90%
b. 38.48% d. None
23. How much is the payback period for this business opportunity?
a. 6.5 Years c. 3.75 Years
b. 7.5 Years d. None
Explanation / Answer
Question 21: Net present Value
Net present value = Discounted cash inflows - Discounted cash outflows
Discounted Cash inflows = 71178 + 114393 + 170228 + 182387 = $538186
Discounted Cash Outflows = 150000 + 44643 + 15944 = $210586
So Net present value = $538186 - $210586 = $327600
So the Answer is Option A.
Question 22:
Internal rate of return is the rate at which Net present value is equal to Zero.
Internal rate of return(IRR) can be calculated for a multiple uneven cash flow using Guess rate method.
Let us assume the IRR is 36%
56894
Discounted Cash inflow = $213745
Discounted cash outflow = $197578
Net present value = 213745 - 197578 = $16167
Let the guess rate be 40%. Then NPV will be as follows:
Discounted Cash inflow = $186891
Discounted cash outflow = $195918
Net present value = 213745 - 197578 = - $9027
At 36% , NPV = 16167
At 40%, NPV = -9027
For every 1% increase in IRR, NPV reduces by (16167+9027) / 4 = 6300.
The NPV should reduce from 16167 to 0. So it should get reduced by $16167.
1% --------6300
x %---------16167
x = 16167 / 6300 = 2.48 approximately
So the IRR should increase by 2.48% from 36% to make NPV = 0
So the internal rate of return = 38.48%
So the Answer is Option B.
Question 23: Pay Back period
Pay back period = (Years before full recovery) + (Unrecovered investment at the start of year / Cash flow during the year)
Pay back period = 3 + (120000/180000) = 3.67 years approximately 3.75 years.
So the answer is Option C.
Year Cash Flow Present value factor @12% Discounted Cash Flow 0 (150000) 1 (150000) 1 (50000) 0.893 (44643) 2 (20000) 0.797 (15944) 3 100000 0.712 71178 4 180000 0.635 114393 5 300000 0.567 170228 6 360000 0.507 182387Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.