Need some help with these, I get them all wrong, i would love the ancwers and an
ID: 2530024 • Letter: N
Question
Need some help with these, I get them all wrong, i would love the ancwers and an explination, thnaks
Rodarta Corporation applies manufacturing overhead to products on the basis of standard machine-hours. The company's predetermined overhead rate for fixed manufacturing overhead is $1.20 per machine-hour and the denominator level of activity is 6,600 machine-hours. In the most recent month, the total actual fixed manufacturing overhead was $8,340 and the company actually worked 6,400 machine-hours during the month. The standard hours allowed for the actual output of the month totaled 6,480 machine-hours. What was the overall fixed manufacturing overhead volume variance for the month? Multiple Choice $240 Favorable $144 Unfavorable $240 Unfavorable $96 FavorableExplanation / Answer
QUESTION 1
Predetermined overhead rate = $1.20 per MH
Budgeted Hours = 6,600 Hours
Volume variance = Predetermined overhead rate x (Total Machine hours – Budgeted Hours)
= $1.20 per MH × (6480 Machine hours – 6600 Machine hours)
= $2.20 per MH × 120 Machine Hours
= $144 F
QUESTION 2
Labor Rate variance
= ( AHXAR ) - ( AHXSR )
= (10900 X $15.65*) - (10900 X $15.90)
= $170585 - $173310
= $2725 Favorable
*$170585 / 10900 = $15.65
QUESTION 3
The standard hours allowed for December's production = 4,750 Hours
Labor efficiency variance = (AH ? SH) × SR
$2800 = (5100 hour ? SH) × $8 per hour
$2800 = $40800 – 8SH
8SH = $40800 – 2800
8SH = $38000
SH = $38000 / 8
SH = 4,750 Hours
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.