[The following information applies to the questions displayed below.] Falcon Cre
ID: 2530088 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.]
Falcon Crest Aces (FCA), Inc., is considering the purchase of a small plane to use in its wing-walking demonstrations and aerial tour business. Various information about the proposed investment follows:
Assume straight line depreciation method is used.
3. Net present value (NPV). (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Negative amount should be indicated by a minus sign. Round the final answer to nearest whole dollar.)
4. Recalculate FCA's NPV assuming the cost of capital is 3% percent. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Round your final answer to the nearest whole dollar amount.)
Initial investment $ 260,000 Useful life $ 10 years Salvage value 25,000 Annual net income generated $ 5,800 FCA's cost of capital 7 % PA11-4 Part 3 3. Net present value (NPV). Future value of Si Present value answer to nearest whole dollar.) $1 Future Value Annurty OS·Pr (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Negative amount should be indicated by a minus sign. Round the final t valueExplanation / Answer
3.Net present value (NPV) at 7% = - $41,501 (Negative)
Annual Cash flow = Net Income + Depreciation
= $5,800 + [($2,60,000 - $25,000)/10]
= $5,800 + $23,500
= $29,300
Net present value (NPV) = Present Vale of cash flows – Estimated costs
= [ $29,300 x (PVAF 7%,10Years) ] + ($25000 x (PVF 7%,10 Years )) -$2,60,000
= [ $29,300 x 7.0236] – [ $25000 x 0.5083] - $2,60,000
= $2,05,791.50 + $12,707.50 - $2,60,000
= - $41,501 (Negative)
4.Net present value (NPV) at 3% = - = $8,435 (Positive)
Annual Cash flow = Net Income + Depreciation
= $5,800 + [($2,60,000 - $25,000)/10]
= $5,800 + $23,500
= $29,300
Net present value (NPV) = Present Vale of cash flows – Estimated costs
= [ $29,300 x (PVAF 3%,10Years) ] + ($25000 x (PVF 3%,10 Years )) -$2,60,000
= [ $29,300 x 8.5302] – [ $25000 x 0.744] - $2,60,000
= $2,49,935 - $18,600 - $2,60,000
= $8,435 (Positive)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.