Calculating depreciation expense using three different methods Banko Inc. manufa
ID: 2530338 • Letter: C
Question
Calculating depreciation expense using three different methods Banko Inc. manufactures sporting goods. The following information applies to a machine purchased on January 1, 2018:
Purchase Price $70,000
Delivery Cost $3000
Installation charge $1000
Estimated life 5 years
Estimated units 140,000
Salvage Estimate $4000
During 2018, the machine produced 36,000 units and during 2019, it produced 38,000 units.
Required:
Determine the amount of depreciation expense for 2018 and 2019 using each of the following methods:
a. Straight-line.
b. Double-declining-balance.
c. Units of production.
Please format answers similar to below examples
a. Straight-Line Show how you calculate the amount: 2018 $ 2019 $ Double-Declining-Balance Show how you calculate the amount b. c. Units-of-Production Show how you calculate the amountExplanation / Answer
Cost = (70000+3000+1000) = 74000
a) Straight line dep = (74000-4000)/5 = 14000
2018 dep = 14000
2019 dep = 14000
b) Double decline :
Double decline rate = 100/5*2 = 40%
2018 dep = 74000*40% = 29600
2019 dep = 74000*60%*40% = 17760
c) Unit of production :
2018 dep = (74000-4000/140000)*36000 = 18000
2019 dep = (74000-4000/140000)*38000 = 19000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.