Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Product A Product B Initial Investment: Cost of Equipment (zero salvage value) $

ID: 2530766 • Letter: P

Question

Product A

Product B

Initial Investment:

Cost of Equipment (zero salvage value)

$170,000

$380,000

Annual Revenues and costs:

Sales Revenue:

$250,000

$350,000

Variable Expenses:

$120,000

$170,000

Depreciation Expense:

$34,000

$76,000

Fixed out-of-pocket operating costs:

$70,000

$50,000

Item

Periods

Amount of Cash Flows

Product A:

Purchase of equipment

$170,000

Net annual cash inflows (above)

$60,000

Net Present Value:

Product B:

Purchase of equipment

$380,000

Net annual cash inflows (above)

$130,000

Net Present Value:


What would the amount of cash flows be?

Product A

Product B

Initial Investment:

Cost of Equipment (zero salvage value)

$170,000

$380,000

Annual Revenues and costs:

Sales Revenue:

$250,000

$350,000

Variable Expenses:

$120,000

$170,000

Depreciation Expense:

$34,000

$76,000

Fixed out-of-pocket operating costs:

$70,000

$50,000

Explanation / Answer

Firstly we need to calculate the no. of periods with the help of given depreciation and cost of equipment

No. of Periods for Product A = Cost of Equipment/Annual Depreciation Exp.

= $170,000/$34,000 = 5 yrs

No. of Periods for Product B = Cost of Equipment/Depreciation Exp.

= $380,000/$76,000 = 5 yrs

Calculation of amount of cash flows

Annual Cash Inflows of Product A = Sales Revenue - Variable Expenses - Fixed out-of-pocket operating costs

= $250,000 - $120,000 - $70,000 = $60,000

Annual Cash Inflows of Product B = Sales Revenue - Variable Expenses - Fixed out-of-pocket operating costs

= $350,000 - $170,000 - $50,000 = $130,000

Total Cash Flows for Product A = Total Cash Inflows - Cash Outflow at the beginning

= (Annual Cash Inflows*No. of Years) - Cost of Equipment

= ($60,000*5 yrs) - $170,000 = $130,000

Total Cash Flows for Product B = Total Cash Inflows - Cash Outflow at the beginning

= (Annual Cash Inflows*No. of Years) - Cost of Equipment

= ($130,000*5 yrs) - $380,000 = $270,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote