Windsor Co. incurs $1092750 of overhead costs each year in its three main depart
ID: 2531086 • Letter: W
Question
Windsor Co. incurs $1092750 of overhead costs each year in its three main departments, machining ($620000), inspections ($310000) and packing ($162750). The machining department works 4000 hours per year, there are 600 inspections per year, and the packing department packs 1000 orders per year. Information about Windsor’s two products is as follows: Product X Product Y Machining hours 1000 3000 Inspections 100 500 Orders packed 350 650 Direct labor hours 1700 1800 If traditional costing based on direct labor hours is used, how much overhead is assigned to Product X this year?
Explanation / Answer
Predetermined Overhead Rate using the traditional costing = Total Overheads / Total direct labor hours
= $ 1,092,750 / ( 1700 + 1800)
= $ 312.2142857
The overhead assigned to Product X this year= Predetermined Overhead Rate * Total direct labor hours of Product X
= $ 312.2142857 * 1700 Hours
= $ 530,764.2857
Hence the correct answer is $ 530,764.29
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.