A truck costing $28,000 has accumulated depreciatioh of $23,500. The truck is so
ID: 2531108 • Letter: A
Question
A truck costing $28,000 has accumulated depreciatioh of $23,500. The truck is sold for $4,250. The gain or loss would bet su ol 008,120 sule A] Loss on Disposal of $23,750. B] Gain on Disposal of $250. [C] Loss on Disposal of $250. D] Gain on Disposal of $4,250. 15] The following is selected data for Inland Industries: 2016 $1.200,000 $1.300,000 Net Income Total Current Assets Total Assets 58 164 150 788, The return on assets for 2016 was: (Round your final answer two decimal places, x.xx%) A) 14.45%. B) 9.17%. C) 18.11%. D) 7.32%.Explanation / Answer
Solution 4:
Cost of truck sold = $28,000
Accumulated depreciation = $23,500
Book value = $28,000 - $23,500 = $4,500
Sale value = $4,250
Gain (Loss) on sale of truck = $4,250 - $4,500 = ($250)
Hence option C is correct.
Solution 5:
Average assets for 2016 = ($810,000 + $788,000) /2 = $799,000
Net Income for 2016 = $58,500
Return on assets = Net Income / Average total assets
Return on assets for 2016 = $58,500 / $799,000 = 7.32%
Therefore Option D is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.