Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Doug\'s Custom Construction Company is considering three new projects, each requ

ID: 2532422 • Letter: D

Question

Doug's Custom Construction Company is considering three new projects, each requiring an equipment investment of $23,540. Each project wl last for 3 years and produce the following net annual cash flows. YearAA 1$7,490 $10,700 $13,910 9,630 10,700 12,840 3 12,840 10,700 11,770 Total $29,960 $32,100 $38,520 The equipment's salvage value is zero, and Doug uses straight-line depreciation. Doug will not accept any project with a cash payback period over 2 years. Doug's required rate of return is 12 %. Click here to view Py table. Compute each project's payback period. (Round answers to 2 decimal places, e.g. 15.25.) 2.5 years 2.2 years 1.75 years Which is the most desirable project? The most desirable project based on payback period ise Project CC v

Explanation / Answer

Solution:-

(a) Project payback period:-

                Initial investment = 23540

               AA:- 23540 – 7490 (1st yr) – 9630 (2nd yr) = 6420

                             6420/12840 (3rd yr) = 0.5

           Payback period is = 2.5 yrs

             BB:- 23540/10700

                   Payback period =2.2 yrs

              CC:- 23540 – 13910 (1st yr) = 9630

                               9630/12840 (2nd yr) = 0.75

                     Payback period = 1.75 yrs

(b) Net Present Value:-

                     

Particulars

Project AA

Project BB

Project CC

(A) Initial Investment

23540

23540

23540

(B) PV of cash inflow (Annual cash flow * PVIF @ 12% )

(7490*0.89286)

(9630*0.79719)

(12840*0.71178)

= 23503.72

(10700*2.40183)

= 25699.58

(13910*0.89286)

(12840*0.79719)

(11770*0.71178)

= 31033.25

Net Present Value

(36.28)

2159.58

7493.25

Least Desirable

-----------------------

Most Desirable

         

              

Particulars

Project AA

Project BB

Project CC

(A) Initial Investment

23540

23540

23540

(B) PV of cash inflow (Annual cash flow * PVIF @ 12% )

(7490*0.89286)

(9630*0.79719)

(12840*0.71178)

= 23503.72

(10700*2.40183)

= 25699.58

(13910*0.89286)

(12840*0.79719)

(11770*0.71178)

= 31033.25

Net Present Value

(36.28)

2159.58

7493.25

Least Desirable

-----------------------

Most Desirable

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote