Purchase of Target Assets: Taxable Asset Acquisition with NOLs Acq Price = 900 C
ID: 2532724 • Letter: P
Question
Purchase of Target Assets:
Taxable Asset Acquisition with NOLs
Acq Price = 900
Cash = 900
Acquirer Stock = 0
Percentage of Deal in cash = 100%
Target Shareholders' stock basis = 100
Target asset basis = 200
Corp Tax rate = 35%
Cap Gain rate = 20%
Discount rate = 10%
Amortization/Dep Periods (yrs) = 10
Target's NOLs = 400
FIND and please show brief calculations:
Target:
FMV of consideration received
Realized Gains/losses
Recognized G/L
Income Tax
FMV of after tax consideration
Target ShareHolder:
FMV of consideration received
Realized Gains/losses
Recognized G/L
Income Tax
FMV of after tax consideration to target SH
Basis in Acquirer stock
Acquirer:
Recognizd G/L
Basis in Target's assets
Basis in Target Stock
Explanation / Answer
1) fair value of assets
=(book value of assets + acq. value of assets - liabilities) * paid up value of share / Total vale of share capital
900 + 900 - 180= 1620
where 180 is deprication during 10 years at rate 10% per year at book value price
2) FMV after tax consideration
target asset basis = 200
1620 + 200 = 1820
1820 * 35/100 =637 ( 35% corporate tax)
1820 * 20/100= 364 (20% capital gains tax)
1820 * 10/100 = 182 ( 10% discount)
1820 - 637 -364 + 182 = 1001
net operating losses are 400
so 1001 - 400 = 601 fmv after taxation
3) loss in asset value is 900 - 601 = 299
4) income tax is not properly justify in case of assets.. it depends upon the valuation of assets. if their is a loss in value of assets, tax is not imposed on it.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.