Thornbrough Corporation produces and sells a single product with the following c
ID: 2533348 • Letter: T
Question
Thornbrough Corporation produces and sells a single product with the following characteristics: Percent of Per Unit $220 Sales Selling price Variable expenses Contribution margin 100? 20? 80? 02:28:02 $176 The company is currently selling 7,000 units per month. Fixed expenses are $901,000 per month Management is considering using a new component that would increase the unit vart by $11. Since the new component would increase the features of the company's product, the marketing manager predicts that monthly sales would increase by 500 units. What should be the overall effect on the company's monthly net operating income of this change? Multiple Choice increase of $82.500 decrease of $5,500 decrease of $82,500 increase of $5,500Explanation / Answer
Option (D) is correct
Current plan:
Sales (7000 units) = 7000*$220= $1540000
Variable expenses = 7000*$44= $308000
Contribution margin = 7000*176= $1232000
Net operating income = Contribution margin - Fixed costs = $1232000 - $901000 = $331000
Under the changed plan:
Sales (7500 units) = 7500*$220 = $1650000
Variable expenses will increase by $11, new variable expenses are $44+ $11 = $55 per unit
Total Variable expenses = 7500*$55 = $412500
Contribution margin = Sales - Variable cost = $1650000 - $412500 = $1237500
Fixed costs will remain same
Net operating income = Contribution margin - Fixed costs = $1237500 - $901000 = $336500
Net change under the plans = New operating income - Old operating income = $336500 -$331000 = $5500 increase
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.