Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $195

ID: 2533382 • Letter: C

Question

Cane Company manufactures two products called Alpha and Beta that sell for $195 and $150, respectively. Each product uses only one type of raw materlal that costs $5 per pound. The company has the capacity to annually produce 123,000 units of each product. Its unit costs for each product at this level of activity are given below Alpha Beta $40 $15 28 20 Direct materials Direct labor Varlable manufacturing overhead Traceable fixed manufacturing overhead Varlable selling expenses Common fixed expenses 30 27 30 23 25 Total cost per unit $183 $144 The company conslders its traceable fixed manufacturing overhead to be avoldable, whereas Its common fixed expenses are deemed unavoidable and have been allocated to products based on sales dollars. 9. Assume that Cane expects to produce and sell 95,000 Alphas during the current year. A supplier has offered to manufacture and deliver 95,000 Alphas to Cane for a price of $140 per unit. If Cane buys 95,000 units from the supplier instead of making those units, how much will profits increase or decrease? Profit decreases by 10. Assume that Cane expects to produce and sell 70,000 Alphas during the current year. A supplier has offered to manufacture and deliver 70,000 Alphas to Cane for a price of $140 per unit. If Cane buys 70,000 units from the supplier instead of making those units, how much will profits increase or decrease? Profit increases

Explanation / Answer

9) Profit decreases by $490,000

Calculation :-

If Alpha is produced by Cane Company :-

Direct materials (95,000 x 40) = 3,800,000

Direct Labor (95,000 x 34) = 3,230,000

Variable manufacturing OH (95,000 x 22) = 2,090,000

Traceable Fixed manf. OH (123,000 x 30) = 3,690,000

____________________________________________________________

TOTAL COST = 12,810,000

If Alpha is bought from suppliers,

Total Cost = 95,000 x 140 = 13,300,000

Increase in Total Cost = 13,300,000 - 12,810,000 = $490,000

Therefore profits would be reduced by $490,000 if Alpha is bought from suppliers.

10) Profit increases by $610,000

Calculation :-

If Alpha is produced by Cane Company :-

Direct Materials

Direct Material (70,000 x 40) = 2,800,000
Direct Labor (70,000 x 34) = 2,380,000
Variable Manufacturing Overhead (70,000 x 22) = 1,540,000
Traceable Fixed Manf. Overhead (123,000 x 30) = 3,690,000

_____________________________________________________________

TOTAL COST = 10,410,000

If Alpha is bought from suppliers,

Total Cost = 70,000 x 140 = $9,800,000

Decrease in total cost = $9,800,000 - $10,410,000 = $610,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote