Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

11.00 points Problem 24-1A Computation of payback perlod, accounting rate of ret

ID: 2533512 • Letter: 1

Question

11.00 points Problem 24-1A Computation of payback perlod, accounting rate of return, and net present value LO P1, P2, P3 Factor Company is planning to add a new product to its line. To manufacture this product, the company needs to buy a new machine at a $495,000 cost with an expected four-year life and a $19,000 salvage value. All sales are for cash, and all costs are out-of-pocket, except for depreciation on the new machine. Additional information includes the following and PVA of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided.) Expected annual sales of new product Expected annual costs of new product $1,60000 Directmaterials Directlabor Overhead (excluding straight-Hine depreciation on new mechine 335000 Selling and admiristrative expenses 475000 673.000 161,000 Income taxes Required Compute straight-line depreciation for each year of this new machine's life 2Determine expected net income and net cash flow for each year of this machine's life Net Income Revenues Sales Directmaterials Directlabor Overhead excludng straightline depreciaton on new machine Staightline depreciaton on new machine Seling and administative expenses 673,000 35,000 119,000 161,000 Total expenses 1,763,000 before taxes Income tax expense Net Cash Flow 119,000 t cash fiow

Explanation / Answer

1.Straight Line Depreciation = $1,19,000 per year

Straight Line Depreciation for each year

= [ Cost of the machine – Salvage Value ] / Useful life

= [$495000 – 19000 ] / 4 Years

= $1,19,000 per year

2.Expected Net Income and Net cash Flow

EXPECTED NET INCOME

Revenues

Sales

$18,60,000

Expenses

Direct Materials

$475000

Direct Labor

$673000

Overhead

$335000

Straight Line Depreciation

$119000

Selling and administrative

$161000

$17,63,000

Income Before Taxes

$97000

Income Tax Expense

$36860

Net Income

$60140

EXPECTED CASH FLOW

Net Income

$60140

Straight Line Depreciation

$119000

Expected Cash Flow

$179140

3.Machine’s Payback Period = 2.76 Years

Payback Period = Investment / Net Cash Flow

= $495000 / $179140

= 2.76 Years

4.Machines Accounting Rate of Return = 12.15%

Accounting Rate of Return = [ Net Income / Investment ] * 100

= [ $60140 / $495000 ] * 100

= 12.15%

5.Nete Present Value = $94,363

N = 4 Years

I = 4%

Present Value of Residual Value     = $19000 x 0.7350 = $13,965

Present Value of cash Inflow           = $179140 x 3.2120 = $5,75,398

Present Value of cash outflow         = $4,95,000

Net Present Value         = $13,965 + $5,75,398 - $4,95,000

                                       = $94,363

EXPECTED NET INCOME

Revenues

Sales

$18,60,000

Expenses

Direct Materials

$475000

Direct Labor

$673000

Overhead

$335000

Straight Line Depreciation

$119000

Selling and administrative

$161000

$17,63,000

Income Before Taxes

$97000

Income Tax Expense

$36860

Net Income

$60140

EXPECTED CASH FLOW

Net Income

$60140

Straight Line Depreciation

$119000

Expected Cash Flow

$179140