Antuan Company set the following standard costs for one unit of its product. The
ID: 2533900 • Letter: A
Question
Antuan Company set the following standard costs for one unit of its product.
The predetermined overhead rate ($18.50 per direct labor hour) is based on an expected volume of 75% of the factory’s capacity of 20,000 units per month. Following are the company’s budgeted overhead costs per month at the 75% capacity level.
15,000
The company incurred the following actual costs when it operated at 75% of capacity in October.
rev: 03_28_2018_QC_CS-122864
4. Compute the direct labor cost variance, including its rate and efficiency variances.
AH = Actual Hours
SH = Standard Hours
AR = Actual Rate
SR = Standard Rate
Explanation / Answer
Solution 4:
Standard hours for actual production = 15000 * 2 = 30000 hours
Actual hours = 23000 hours
Standard rate of direct labor = $11 per hour
Actual rate of direct labor = $11.30
Direct labor rate variance = (SR - AR) * AH = ($11 - $11.30) * 23000 = $6,900 U
Direct labor efficiency variance = (30000 - 23000) * $11 = $77,000 F
Direct labor cost variance = Direct labor rate variance + direct labor efficiency variance = $6,900 U + $77,000 F
= $70,100 F
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.