Evergreen Corporation manufactures circuit boards and is in the process of prepa
ID: 2534544 • Letter: E
Question
Evergreen Corporation manufactures circuit boards and is in the process of preparing next year's budget. The pro forma income statement for the current year is presented below.
The break-even point (rounded to the nearest dollar) for Evergreen Corporation for the current year is:
A. $1,865,672.
B. $2,155,172.
C. $1,724,138.
D. $2,625,000.
Sales $3,500,000 Cost of Sales: Direct Material $500,000 Direct Labor $250,000 Variable Overhead $275,000 Fixed overhead $600,000 $1,625,000 Gross Profit $1,875,000 Selling and General & Admin. Exp. Variable 750,000 Fixed 250,000 1,000,000 Operating Income 875,000Explanation / Answer
Contribution margin = Sales-Variable costs=3500000-500000-250000-275000-750000= $1725000 CM ratio = 1725000/3500000= 49.29% Break-even point = Fixed expenses/CM ratio = (600000+250000)/49.29%= $1724138 Option c is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.