2. The following data pertain to Quincey Enterprises: What price will the compan
ID: 2535710 • Letter: 2
Question
2.
The following data pertain to Quincey Enterprises:
What price will the company charge if the firm uses cost-plus pricing based on total cost and a markup percentage of 50%?
Multiple Choice
$74.50.
$223.50.
$298.00.
$447.00.
None of these.
4.
The Razooks Company, which manufactures office equipment, is ready to introduce a new line of portable copiers. The following copier data are available:
What price will the company charge if the firm uses cost-plus pricing based on total variable cost and a markup percentage of 165%?
Multiple Choice
$158.79.
$432.30.
$420.79.
$694.30.
None of these.
Variable manufacturing cost $ 71 Variable selling and administrative cost 21 Applied fixed manufacturing cost 41 Allocated fixed selling and administrative cost 16Explanation / Answer
2) Total cost = All variable cost + all fixed cost = 71 + 21 +41 +16 = 149
Mark up price = 149 * 1.50 = 223.50
4) Total variable costs = (191+71) * (1+165%) = 694.30
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.