Contribution Margin Variance Iliff, Inc., produces and sells two types of counte
ID: 2535824 • Letter: C
Question
Contribution Margin Variance
Iliff, Inc., produces and sells two types of countertop ovens—the toaster oven and the convection oven. Budgeted and actual data for the two models are shown below.
Budgeted Amounts:
Actual Amounts:
Required:
1. Calculate the contribution margin variance.
$ Unfavorable
Oven Convection
Oven Total Sales: ($90 × 25,000) $2,250,000 ($150 × 15,000) $2,250,000 $4,500,000 Variable expenses 500,000 750,000 1,250,000 Contribution margin $1,750,000 $1,500,000 $3,250,000
Explanation / Answer
contribution margin variance = ( Actual CM per unit - Budgeted CM per unit ) * Actual sales
Actual CM per unit for toaster = 1728600 / 25800 units = $ 67
Actual CM per unit for convection = 1498000 / 14000 units = $ 107
Budgeted CM per unit for toaster = 1750000 / 25000 units = $ 70
Budgeted CM per unit for convection = 1500000 / 15000 units = $ 100
contribution margin variance for toaster = ( 67 - 70 ) * 25800 = $ 77400 ( unfav. )
contribution margin variance for convection = ( 107 - 100 ) * 14000 = $ 98000 ( fav. )
contribution margin variance as a whole = $ 77400 ( unfav. ) - $ 98000 ( fav. )
= $ 20600 ( fav.)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.