On January? 1, 2018, Tyson Manufacturing Corporation purchased a machine for $40
ID: 2536572 • Letter: O
Question
On January? 1, 2018, Tyson Manufacturing Corporation purchased a machine for $40,600,000.
?Tyson's management expects to use the machine for 29,000 hours over the next six years. The estimated residual value of the machine at the end of the sixth year is $46,000. The machine was used for
4,100 hours in 2018 and
5005
hours in 2019. What is the depreciation expense for 2018 if the corporation uses the
unitsminus?ofminus?production
method of? depreciation? (Round any intermediate calculations to two decimal? places, and your final answer to the nearest? dollar.)
Explanation / Answer
Per hour depreciation = (40600000-46000)/29000= $1398.41 Depreciation expense for 2018 = 4100*1398.41= $5733481
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.