PROBLEM 3 – Contribution Margin Income Statement Brooks Company manufactures a p
ID: 2536678 • Letter: P
Question
PROBLEM 3 – Contribution Margin Income Statement
Brooks Company manufactures a product that sells for $50 per unit. Brooks incurs a variable cost per unit of $35 and $2,400,000 in total fixed costs to produce this product. It is currently selling 200,000 units.
Instructions: Complete each of the following requirements:
(b) Compute the contribution margin per unit and contribution margin ratio.
(c) Compute the break-even point in units.
(d) Compute the break-even point in dollars.
(e) Compute the number of units that must be sold in order to generate net income of $300,000 using the contribution margin per unit.
(f) Brooks is considering giving a commission to its sales staff based on 10% of sales, which will decrease fixed costs by $400,000 and increase sales volume 20%. Calculate the resulting Net Income based on the changes. Should Brooks make the change?
Explanation / Answer
(b) contribution margin per unit = Sales Per Unit - Variable Cost Per Unit
= $ 50 - $ 35
= $ 15
and contribution margin ratio= contribution margin / Sales Per Unit *100
= $ 15 / $ 50 *100
= 30%
---------
c) break-even point in units = Fixed Cost / contribution margin per unit
= $ 2,400,000 / $ 15
= 160,000 Units
--------
d) break-even point in dollars = Fixed Cost / contribution margin ratio
= $ 2,400,000 / 30%
= $ 8,000,000
---------
e) Net Income = $ 300,000
Add: Fixed Cost = $ 2,400,000
Required Contribution Margin = $ 2,700,000
contribution margin per unit = $ 15
The number of units that must be sold in order to generate net income = Required Contribution Margin / contribution margin per unit
= $ 2,700,000 / $ 15
= 180,000 Units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.