Riggs and Murtaugh Engine Inc. (RME) is suffering from the effects of increased
ID: 2536871 • Letter: R
Question
Riggs and Murtaugh Engine Inc. (RME) is suffering from the effects of increased local and global competition for its main product, a lawn mower that is sold in discount stores throughout the United States. The following table shows the results of RME’s operations for 2017.
Sales (12,500 units x $84)
$1,050,000
Variable costs (12,500 units x $63)
787,500
Contribution margin
262,500
Fixed costs
296,000
Operating profit (loss)
(33,500)
1) Compute RME’s breakeven point in both units and dollars and compute the contribution margin ratio.
Break Even Point (in Units) = Fixed Cost/Contribution Margin Per Unit = 296,000/(84 - 63) = 14,095 units
Break Even Point (Dollars) = Break Even Point (Units)*Selling Price Per Unit = 14,095*84 = $1,184,000
Contribution Margin Ratio = (Selling Price - Variable Costs)/Selling Price*100 = (84 - 63)/84*100 = 25%
2) What would be the required sales, in units and in dollars, to generate a pretax profit of $40,000?
?
Sales (Units) = (Fixed Cost + Desired Profit)/Contribution Margin Per Unit = (296,000 + 40,000)/(84 - 63) = 16,000 units
Sales (Dollars) = (Fixed Cost + Desired Profit)/Contribution Margin Ratio = (296,000 + 40,000)/25% =$1,344,000
3) Assume a combined income tax rate of 40%. What would be the required sales volume, in both units and in dollars, to generate an after-tax profit of $30,000?
Pre-Tax Profit = After Tax Profit/(1-Tax Rate) = 30,000/(1-40%) = $50,000
Now, we can calculate the required sales in units and dollars as below:
Sales (in Units) = (Fixed Cost + Desired Pre-Tax Profit)/Contribution Margin Per Unit = (296,000 + 50,000)/(84 - 63) = 16,476 units
Sales (Dollars) = (Fixed Cost + Desired Profit)/Contribution Margin Ratio = (296,000 + 50,000)/25% =$1,384,000
4) Prepare a contribution income statement as a check for your calculations in requirement 3 above.
4)
5) The manager believes that a $60,000 increase in advertising would result in a $200,000 increase in annual sales. If the manager is right, what will be the effect on the company’s operating profit or loss?
6) Refer to the original data. The vice president in charge of sales feels that a 10% reduction in price in combination with a $40,000 increase in advertising will cause unit sales to increases by 25%. What effect would this strategy have on operating profit (loss)?
7) Refer to the original data. During 2017, RME saved $5 of unit variable costs per lawn mower by buying from a different manufacturer. However, the cost of changing the plant machinery to accommodate the new part cost an additional $50,000 in fixed cost per year. Was this a wise change? Why or why not?
PLEASE ANSWER 5-7
Sales (12,500 units x $84)
$1,050,000
Variable costs (12,500 units x $63)
787,500
Contribution margin
262,500
Fixed costs
296,000
Operating profit (loss)
(33,500)
Explanation / Answer
contribution margin ratio=contribution margin /Sales
(262500/1050000)=25%
Breakeven point=Fixed expenses/contribution margin ratio
=(296000/0.25)=$1,184,000
=(1184000/84)=14095.24 units(Approx).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.