Below is a table for the present value of $1 at compound interest. Below is a ta
ID: 2536894 • Letter: B
Question
Below is a table for the present value of $1 at compound interest.
Below is a table for the present value of an annuity of $1 at compound interest.
Using the tables above, if an investment is made now for $23,500 that will generate a cash inflow of $8,000 a year for the next 4 years, what would be the net present value of the investment, assuming an earnings rate of 10%?
a.$1,860
b.$16,050
c.$25,360
d.$23,500
Year 6% 10% 12% 1 0.943 0.909 0.893 2 0.890 0.826 0.797 3 0.840 0.751 0.712 4 0.792 0.683 0.636 5 0.747 0.621 0.567Explanation / Answer
Present value of annuity=Annuity[1-(1+interest rate)^-time period]/rate
=$8000[1-(1.1)^-4]/0.1
=$8000*3.170
=$25360
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$25360-$23500
=$1860
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.