Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Rivera Company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of direct lab

ID: 2537150 • Letter: R

Question

Rivera Company applies manufacturing overhead to jobs on the basis of direct labor cost. Overhead costs are expected (budgeted) to total $240,000 for the year, and direct labor cost is estimated at $240,000. For the year, $185,000 of overhead costs are incurred and the actual direct labor cost was $210,000.

Compare the amount of overhead that was applied during the year with the actual incurred overhead costs. What is the amount of under - or overapplied overhead at December 31? (please identify both the amount and that it was “under-applied” or “over-applied”)

Explanation / Answer

Expected overhead cost = $240,000
Expected direct labor cost = $240,000

Predetermined Overhead Rate = Expected overhead cost / Expected direct labor cost
Predetermined Overhead Rate = $240,000 / $240,000
Predetermined Overhead Rate = 100% of direct-labor cost

Actual Direct labor cost = $210,000
Predetermined Overhead Rate = 100% of direct-labor cost

Overhead applied = Predetermined Overhead Rate * Actual Direct labor cost
Overhead applied = $210,000 * 100%
Overhead applied = $210,000

Actual Overhead cost = $185,000
Overhead applied = $210,000

Over-applied Overhead cost = Overhead applied - Actual Overhead cost
Over-applied Overhead cost = $210.000 - $185,000
Over-applied Overhead cost = $25,000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote