Average Rate of Return-Cost Savings Master Fab Inc. is considering an investment
ID: 2537448 • Letter: A
Question
Average Rate of Return-Cost Savings Master Fab Inc. is considering an investment in equipment that will replace direct labor. The equipment has a cost of $104,000 with a $9,000 residual value and a 10-year life. The equipment will replace one employee who has an average wage of $22,450 per year. In addition, the equipment will have operating and energy costs of $5,040 per year. Determine the average rate of return on the equipment, giving effect to straight-line depreciation on the investment. If required, round to the nearest whole percent. 0 8Explanation / Answer
Calculate average rate of return :
Average investment = (104000+9000)/2 = 56500
Straight line dep = (104000-9000)/10 = 9500 per year
Annual saving = (22450-9500-5040) = 7910
Average rate of return = 7910*100/56500 = 14%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.