Riverside Florists uses an activity-based costing system to compute the cost of
ID: 2537743 • Letter: R
Question
Riverside Florists uses an activity-based costing system to compute the cost of making floral bouquets and delivering the bouquets to its commercial customers. Company personnel who earn $220,000 typically perform both tasks; other firm-wide overhead is expected to total $80,000. These costs are allocated as follows:
Riverside anticipates making 20,000 bouquets and 5,000 deliveries in the upcoming year.
1.) The cost of wages and salaries and other overhead that would be charged to each bouquet made is closest to:
$11.30.
some other amount.
$16.25.
$15.00.
$9.70.
2.) The cost of wages and salaries and other overhead that would be charged to each delivery is closest to:
$13.60.
$20.72.
some other amount.
$14.28.
$34.60.
BouquetProduction Delivery Other Wages and salaries 70% 20% 10% Other overhead 50% 30% 20%
Explanation / Answer
Bouquet - Total cost allocation = 220,000 * 0.70 + 80,000 * 0.50 = 154000 + 40000 = 194000
Anticipated production = 20000 Units
Cost per bouquet = 194000 / 20000 = 9.70...........Option - e
Question - 2
Delivery - Total cost allocation = 220000 * 20% + 80000 * 0.3 = 44000 + 24000 = 68000
Anticipated production = 5000 units
Cost per delivery = 68000 / 5000 = 13.6.................Option - A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.